Lizing društva u Republici Srpskoj poslovala su u prošloj sa gubitkom od 873.200 KM, dok gubitak iz prethodnih godina iznosi 984.100 maraka. Lani u RS dozvolu za rad dobilo je jedno društvo za lizing, tako da su u 2011. bila registrovana dva društva sa sjedištem u Srpskoj i pet poslovnih jedinica koje su u sastavu pet društava za poslove lizinga čije je sjedište u FBiH. Novoosnovani davalac lizinga u RS ostvario je gubitak od 932.000 KM, dok je drugi ostvario dobit od 58.800 KM. Na nivou BiH lani je ostvaren još lošiji rezultat, pa su tako lizing društva imala gubitak oko devet miliona KM. Ipak, u poređenju sa 2010. godinom, kada je minus u lizing sektoru dostigao 100 miliona KM 2011. godina bila je dosta bolja. Lani su se osjetili pozitivni trendovi i u smislu povećanja aktive i novih finansiranja.
Lizing društva u Republici Srpskoj poslovala su u prošloj sa gubitkom od 873.200 KM, dok gubitak iz prethodnih godina iznosi 984.100 maraka.
U izvještaju Agencije za bankarstvo o stanju u bankarskom sistemu RS navodi se da je lani u RS dozvolu za rad dobilo jedno društvo za lizing, tako da su u 2011. bila registrovana dva društva sa sjedištem u Srpskoj i pet poslovnih jedinica koje su u sastavu pet društava za poslove lizinga čije je sjedište u FBiH.
- Novoosnovani davalac lizinga u RS ostvario je gubitak od 932.000 KM, dok je drugi ostvario dobit od 58.800 KM - navodi se u izvještaju Agencije.
Na nivou BiH lani je ostvaren još lošiji rezultat, pa su tako lizing društva imala gubitak oko devet miliona KM.
Ipak, u poređenju sa 2010. godinom, kada je minus u lizing sektoru dostigao 100 miliona KM, prema riječima predsjednika Udruženja društava za lizing u BiH Sulejmana Hadžića, 2011. godina bila je dosta bolja.
On je istakao da su se lani osjetili pozitivni trendovi i u smislu povećanja aktive i novih finansiranja.
- Lani je došlo do povećanja broja ugovora za 20 odsto. To svakako izgleda kao značajno povećanje, ali ako imamo u vidu koliki je pad bio u 2010. godini, to nije značajno popravilo ukupno stanje u ovom sektoru - kazao je Hadžić.
Dodao je da je teško reći kakva će biti ova godina, s obzirom na to da se kriza iz realnog sektora reflektuje i na ostale sektore.
- Prema sadašnjim pokazateljima, koji se prije svega odnose na dužničku krizu u Evropi i ponovno smanjenje rejtinga BiH, vrlo je moguće da ova godina bude lošija od prethodne - kazao je Hadžić.
Ukupna potraživanja po osnovu finansijskog i operativnog lizinga lani su iznosila 75,9 miliona KM i imaju stopu pada od 28 odsto u odnosu na stanje krajem 2010. godine, prije svega, zbog gašenja dvije poslovne jedinice jednog davaoca lizinga iz FBiH koji je poslovao u RS.
- Potraživanja po osnovu finansijskog lizinga iznose 72,8 miliona KM, od čega se na društva iz RS odnosi 3,2 miliona maraka ili četiri odsto i imaju stopu rasta od 34 odsto, a na poslovne jedinice davalaca lizinga sa sjedištem u FBiH 69,5 miliona KM ili 96 odsto sa padom od devet odsto u odnosu na kraj 2010. godine - ističe se u izvještaju.
Najveći iznos potraživanja po osnovu finansijskog lizinga odnosi se na vozila za obavljanje djelatnosti i to 32,6 miliona KM ili 45 odsto, te na mašine i opremu 18,7 miliona KM ili 26 odsto.
Potraživanja od pravnih lica iznose 61,8 miliona maraka ili 85 odsto, od fizičkih 9,7 miliona KM ili 13 odsto, dok se na preduzetnike i ostalo odnosi 1,3 miliona KM ili dva odsto potraživanja.
- Operativni lizing imaju samo jedinice lizing društava iz FBiH u iznosu od 3,2 miliona KM i sa stopom pada od 88 odsto i u cjelosti se odnosi na pravna lica - navodi se u izvještaju.
Kamate
Prosječne ponderisane efektivne stope u 2011. godini kod društava za lizing iz Republike Srpske iznosile su 10,98 odsto, dok su kod poslovnih jedinica društava sa sjedištem u FBiH iznosile 10,13 odsto.
Hadžić je istakao da je lani došlo do blagog pada kamatnih stopa, ali da se u ovoj godini, kao rezultat svih negativnih dešavanja, može očekivati povećanje kamata.